NURİ RÜSTEM (1928-1996)

NURİ RÜSTEM (1928-1996)

Nuri Rüstem 1928 yılında İzmir’de ailenin ortanca oğlu olarak doğdu. İzmir Dumlupınar Okulu’nda ilk ve orta öğrenimini bitirdi. Lise öğrenimi için babasının isteği ile İstanbul’a gitti. Önce Işık Lisesi, ardından da yatılı olarak Almanca eğitim veren St.Georg Schule’de öğrenimine devam etti.II. Dünya Savaşı  sonrası yabancı okulların yatılı bölümleri kapanınca Sultanahmet Ticaret Lisesi’ne kaydını yaptırdı.

Aile mesleği ve özel ilgi alanı olan fotoğrafçılık tekniğini öğrenmek için Avusturya asıllı ünlü fotoğrafçı Othmar Pferschy’den fotoğraf  dersleri aldı. Genç Türkiye Cumhuriyeti’nin tanıtımı için Atatürk’ün isteği ile hazırlanan ‘Fotoğraflarla Türkiye’ albümünün fotoğraflarını çeken aynı zamanda .Atatürk portreleri de çeken Othmar, Nuri Rüstem’e portre, manzara çekim teknikleri ve baskı teknikleri konusunda deneyimlerini aktardı ve onu geliştirdi.

1948 yılında babası Hamza Rüstem’in çağrısı üzerine İzmir’e dönerek fotoğrafhaneyi devraldı. Bu tarihten sonra fotoğrafhanenin adı “Nuri Hamza Rüstem Fotoğrafhanesi” olarak tescil edildi.

Nuri Rüstem yönetimindeki fotoğrafhane stüdyo ve dış çekimler, fotoğraf malzemesi, ekipman satışı ve fotoğrafhane kuracak kişilere teknik danışmanlık yaparak, İzmir fotoğraf yaşamına hizmet etmiştir. Nuri Rüstem, babası Hamza Rüstem gibi fotoğraf bilgisi, teknolojik gelişmeleri takip etmesi ve araştırıcılığı sayesinde işletmeye çağdaş bir yapı kazandırdı.

Nuri Rüstem siyah-beyaz fotoğraf tekniğini iyi bilerek kullanmasının yanısıra; estetik arayış ,uygun ışık ve yerleştirme özeni sonucu başarılı fotoğraf çalışmaları yaptı. Özellikle portre fotoğraflarında rötuş gerektirmeyen, ışık kullanımı ve duruşla  hataların düzeltildiği fotoğraflar çekti.

1950’den sonra İzmir - Efes yolu açıldığında Bülbül Dağı ve Efes’e yabancı gazeteci ve fotoğrafçıların arasına giren ilk Türk fotoğrafçıydı. Othmar’dan aldığı fotoğraf tekniği ve kompozisyon bilgileriyle çektiği siyah - beyaz manzara, İzmir Kent görüntüleri, İzmir Fuarı, Efes-Meryem Ana ve Bergama fotoğraflarını foto-kart olarak basarak Türkiye ve yurtdışına dağılımını sağladı.

Birçok insanın yaşamında derin izler bırakarak 20 Eylül 1996 yılında yaşama veda etti.